Witaj Bezpieczna Szkoło!

11 miesięcy temu

Rozpoczął się nowy rok szkolny i wraz z nim w placówkach edukacyjnych powrócił problem bezpieczeństwa informatycznego uczniów, nauczycieli i administracji.

Temat cyberbezpieczeństwa placówek szkolno-wychowawczych jest teraz szczególnie istotny, ponieważ w świetle kryzysu polskiej edukacji wzrastająca liczba ataków na placówki może dodatkowo paraliżować pracę i tak bardzo (a często wręcz przesadnie) obciążonych obowiązkami nauczycieli i uczniów.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w ochronie placówek edukacyjnych (zarówno pracowni jak i komputerów wykorzystywanych w administracji) oraz na doświadczeniu szkolnych informatyków, z którymi od lat współpracujemy, możemy wskazać kilka kluczowych czynników znacząco zwiększających ryzyko infekcji, uszkodzenia danych, przenikania do szkolnych sieci szkodliwych treści czy wręcz całkowitego unieruchomienia systemów informatycznych w placówkach. Są to przede wszystkim:

 • Błędne przekonanie, że częściowe rozwiązania ochronne dostarczane przez operatorów Internetu bazujące jedynie na analizie ruchu sieciowego są wystarczające do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom.
 • Niedostateczny poziom ochrony i wykorzystanie oprogramowania niedostosowanego do wymogów polskiej edukacji (zarówno pracowni jak i komputerów pracujących w administracji).
 • Bagatelizowanie różnych dróg ataków takich jak poczta elektroniczna, zainfekowane strony www, zainfekowane nośniki danych – USB, DVD, ale również telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, zewnętrzne komputery. Nasz dział wsparcia technicznego odnotowywał nawet przypadki, w których uczniowie przenosili do szkolnych sieci oprogramowanie z wykorzystaniem zewnętrznych czytników DVD podłączanych przez porty USB.
 • Brak mechanizmów chroniących dane uczniów i nauczycieli przed nieautoryzowanych dostępem.
 • Brak kopii zapasowych i brak mechanizmów chroniących dane przed zaszyfrowaniem.
 • Brak kontroli nad strukturą systemów i ich poziomem ochrony, a w szczególności brak systemu centralnego zarządzania siecią z wydajnym i wszechstronnym mechanizmem raportów.
 • Nieaktualne bazy antywirusowe i nieaktualne systemy operacyjne.

Jak można zapewnić bezpieczeństwo placówki?

W świetle powyższych czynników należy stwierdzić, że wyjściową i kluczową decyzją w procesie zapewnienia i utrzymania najwyższego poziomu ochrony jest dobór odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego.

Liderami w ochronie placówek edukacyjnych od lat są polscy producenci oprogramowania ochronnego – Arcabit i mks_vir. Pracujące w tysiącach placówek pakiety ochronne dla edukacji przygotowane przez obydwu producentów oferują mechanizmy ochronne zabezpieczające wszystkie obszary będące potencjalnymi źródłami zagrożeń (w tym również te wspomniane powyżej).

Polskie pakiety ochronne to między innymi:

 • Dwa silniki antywirusowe dodatkowo zawierające wyizolowane bazy obejmujące szkodliwe oprogramowanie charakterystyczne dla polskiej cyberprzestrzeni.
 • Kontrola rodzicielska i kontrola dostępu do stron WWW blokująca dostęp do szkodliwych i niewłaściwych dla wieku odbiorców treści.
 • Mechanizmy heurystyczne blokujące praktycznie wszystkie próby ataków za pośrednictwem poczty elektronicznej i stron www.
 • Moduł pozwalający na tworzenie zaszyfrowanych dysków (dostępny w pakietach mks_vir).
 • Mechanizm kontroli urządzeń USB podłączanych do komputerów nie dopuszczający urządzeń nie autoryzowanych przez administratora systemu.
 • Mechanizm SafeStorage chroniący istotne dane użytkowników (dokumenty, zdjęcia, projekty) przed uszkodzeniem lub zaszyfrowaniem.
 • Moduł administracyjny i konsola centralnego zarządzania instalacjami pakietów w sieci pozwalająca na śledzenie ewentualnych incydentów i kontrolę poziomu bezpieczeństwa urządzeń.
 • Mechanizm tworzenia kopii zapasowych.
 • Bezpieczna przeglądarka internetowa.

Więcej informacji o polskich produktach ochronnych dla szkół możecie Państwo znaleźć na dedykowanych stronach:

Arcabit Bezpieczna Szkoła – strona pakietu

mks_vir Szkoła – strona pakietu

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Państwo w doborze odpowiedniego rozwiązania ochronnego.

antywirus.pl – skontaktuj się z nami

Życzymy Państwu bezpiecznej pracy i bezpiecznej nauki!